VPN – це важливий інструмент власної безпеки в Інтернеті. Він забезпечує конфіденційність і кращий досвід користування Інтернетом. Розглянемо недоліки та переваги використання ВПН, а також ситуації, де він стане у пригоді.
Зміст Переваги та недоліки використання ВПН Плюси VPN Захист трафіку Забезпечення конфіденційності в Інтернеті Зміна IP-адреси Захист у країнах з суворим державним контролем Запобігає обмеженню пропускної здатності Кращий досвід онлайн-ігор Безпечне середовище під час роботи дистанційно Мінуси VPN Повільніший інтернет Деякі VPN-сервіси небезпечні Вартість підписки VPN-служби заборонені в певних країнах Несумісність з певними пристроями VPN не захищає від добровільного розголошення особистої інформації Чи варто використовувати VPN?
VPN pros and cons
Постійні розповіді про витоки даних і хакерські атаки наводять вас думку: “Чи варто й мені використовувати VPN”? Що ж, наведемо кілька переконливих фактів про те, чому ВПН – це один з найкращих і найшвидших способів залишатися в безпеці в Інтернеті та зберігати конфіденційність. Перелічимо плюси й мінуси VPN.
Плюси VPN
Використання VPN має багато переваг. Він шифрує вебтрафік, надає безпечний доступ до сайтів та покращує роботу в Інтернеті. Перелічимо ключові переваги використання VPN:
Захист трафіку
Наші онлайн-запроси та дані, що ми вводимо до мережі, переміщуються на великі відстані та проходять через різні сервери. Це також стосується особистих повідомлень, паролів, банківських реквізитів та багато іншої інформації. Якщо весь цей трафік не зашифрований, інтернет-провайдер, служби держконтролю або кіберзлочинці можуть отримати до нього доступ і використовувати його проти вас. Ризик особливо високий, якщо користуватися незахищеними загальнодоступними мережами Wi-Fi – благодатним ґрунтом для хакерів. Саме тут на допомогу приходить ВПН. Він шифрує весь трафік, щоб ніхто не міг бачити, що ви робите в Інтернеті. VPN-провайдери преміумкласу використовують найпотужніші алгоритми шифрування , забезпечуючи надійний захист та конфіденційність в Інтернеті. NordVPN також має функцію Threat Protection. Вона виявляє заражені вірусами файли, блокує шкідливі вебсайти, трекери та нав’язливу рекламу. Завдяки чому досвід користування інтернетом значно покращується.
Забезпечення конфіденційності в Інтернеті
Все, що ви робите в мережі, залишає сліди, які можуть багато розповісти про ваші звички в Інтернеті. Чимало компаній полюють за інформацією про онлайн-звички людей, починаючи з постачальника інтернету і закінчуючи інтернет-магазинами. VPN приховує таку інформацію від інтернет-провайдера. Постачальники інтернет-послуг часто збирають дані про своїх клієнтів і навіть можуть передавати їх іншим. Наприклад, органам державного контролю або комерційній організації, яка залучить ці дані у маркетингових кампаніях та таргетингу реклами. VPN зводить цю проблему до нуля. Щойно ваш трафік зашифровано, ніхто не зможе стежити за вашими діями в Інтернеті, і ви будете впевнені у своїй анонімності.
Зміна IP-адреси
За допомогою IP-адреси користувача можна відстежити його місцеперебування та ідентифікацію. Коли ми відвідуємо якийсь вебсайт, його володар бачить нашу IP-адресу і застосує цю інформацію для таргетинга реклами. А от якщо використовувати VPN, трафік буде маршрутизовано через VPN-сервер з іншою IP-адресою. Вебсайти, з якими ви взаємодієте, зможуть бачити лише IP-адресу VPN, а не вашу власну. {SHORTCODES.blogRelatedArticles} VPN також допомагає обходити брандмауери. Наприклад, якщо доступ до певного новинного вебсайту обмежено у вашій країні, ВПН здолає таку перешкоду. Зміна IP-адреси допомагає навіть під час онлайн-шопінгу. Річ у тім, що ціни в інтернет-магазинах іноді залежать від країни покупця. Змінивши IP-адресу, ви змінюєте свою віртуальну локацію та отримуєте найкращу ціну.
Захист у країнах з суворим державним контролем
VPN є важливим інструментом захисту для тих, хто опинився в країні з низьким індексом свободи в Інтернеті, де певні онлайн-дії можуть мати серйозні наслідки. А що робити, якщо VPN-з’єднання раптово розірветься? NordVPN має спеціальну функцію Kill Switch, яка автоматично відключає пристрій від Інтернету, запобігаючи витоку будь-якої ідентифікуючої інформації.
Запобігає обмеженню пропускної здатності
Деякі постачальники інтернету обмежують пропускну здатність своїх клієнтів, коли вони відвідують певні вебсайти або користуються послугами з високим споживанням трафіку. Ця практика називається регулюванням пропускної здатності. Зашифрувавши трафік, ви приховаєте свої дії від провайдера, і він більше не зможе обмежити вашу швидкість інтернету.
Кращий досвід онлайн-ігор
Використання VPN значно покращує ігровий досвід. ВПН захищає ігрову мережу від DDoS-атак, а також допомагає уникнути несправедливих блокувань IP-адрес. Функція Meshnet від NordVPN навіть дає змогу формувати приватну віддалену локальну мережу для гри з друзями!
Безпечне середовище під час роботи дистанційно
VPN особливо актуальний для корпоративної діяльності після пандемії COVID-19, коли багато людей працюють віддалено. Дистанційний доступ до робочих мереж ставить конфіденційну інформацію компанії та клієнтів під загрозу крадіжки. Робота віддалено в загальнодоступній або спільній мережі може призвести до витоку конфіденційних даних. Адже якщо кіберзлочинцю вдалося зламати загальну мережу, він отримає доступ й до внутрішніх систем компанії. Щоб цьому запобігти, компанії можуть використовувати Meshnet для віддаленої роботи. Ця безкоштовна функція від NordVPN дозволяє підключати пристрої до безпечних зашифрованих тунелів. Завдяки потужній системі обміну файлами без обмежень співпраця у команді значно полегшується. Несанкціонований сторонній доступ до файлів компанії може мати катастрофічні наслідки для бізнесу. Тому організаціям важливо надійно убезпечити віддалене робоче середовище та використовувати VPN для захисту всіх конфіденційних даних.
Мінуси VPN
ВПН діє як надійний щит в обладунках кібербезпеки, проте важливо розуміти обмеження та потенційні недоліки VPN. Ось основні мінуси використання VPN:
Повільніший інтернет
Процес шифрування та маршрутизації трафіку через віддалені сервери уповільнює швидкість інтернету. Однак преміальні VPN-сервіси зазвичай мають швидкі протоколи та потужну інфраструктуру, що робить таке уповільнення майже непомітним. Тут NordVPN має виняткову перевагу, адже він відмінно відзначився в недавніх тестах швидкості, проведених AV-TEST. Легкий протокол NordLynx є наявним доказом того, що швидкість і безпека повністю сумісні.
Деякі VPN-сервіси небезпечні
Безкоштовні VPN-сервіси часто небезпечні та приносять більше шкоди, ніж користі. Той факт, що вони безплатні, може свідчити про те, що подібні сервіси використовують інші способи монетизації. Наприклад, збирають дані про користувачів та продають їх зацікавленим компаніям або завалюють вас рекламою. До того ж безплатні VPN-сервіси зазвичай мають меншу серверну інфраструктуру, що призводить до перевантаження серверів і, як наслідок, до зниження швидкості. А ще вони можуть мати недоліки у системі безпеці та слабкі алгоритми шифрування – ідеальний рецепт для витоку даних. Тут варто згадати нещодавній витік даних кількох безкоштовних VPN-провайдерів. Чи має використання VPN недоліки? Це залежить від того, яким провайдером ви користуєтеся. Обирайте VPN з перевіреною політикою відмови від реєстрації даних користувачів. Це означає, що він не збиратиме дані про своїх клієнтів. Надійне шифрування також дуже важливий фактор. І якщо ви не хочете сповільнення скорості, VPN повинен мати розгалужену мережу серверів.
Вартість підписки
Скільки коштує душевний спокій? Хороший VPN-сервіс коштуватиме вам лише кілька доларів на місяць, що небагато в порівнянні з надійним захистом, який він забезпечує (у багатьох місцях передплата на місяць коштує менше чашки кави). До того ж численні переваги від використання ВПН можуть запобігти значно більших витрат у майбутньому.
VPN-служби заборонені в певних країнах
Чи цей факт є мінусом залежить від вашого місцезнаходження, але VPN-служби заборонені або принаймні сильно обмежені в певних країнах. Навіть якщо VPN-сервіси дозволені там, де ви проживаєте, обов’язково з’ясуйте закони країни, до якої подорожуєте. Ви маєте чітко розуміти, що в країні дозволено робити в онлайн-просторі, а що заборонено. Наприклад, Росія та Індія схвалюють лише VPN-провайдерів, які погоджуються реєструвати дані користувачів та за запитом надавати їх органам госконтролю. VPN-сервіси заборонені в Білорусі, Іраку, Туркменістані та Північній Кореї, і будь-яка спроба їх використання може призвести до вагомих штрафів або навіть тюремного ув’язнення. А втім, в більшості країн користуватися ВПН не заборонено.
Несумісність з певними пристроями
Хоча більшість популярних пристроїв та операційних систем повністю сумісні з VPN, є винятки, особливо коли мова йде про пристрої для розумного дому. Наприклад, ВПН не можна встановити на певні телевізори та ігрові консолі. Однак цю проблему можна здолати, встановивши ВПН на домашній маршрутизатор, щоб він роздавав VPN-інтернет. Тоді всі пристрої, підключені до домашньої мережі, включно зі смарт-телевізором та консолью, будуть захищені.
VPN не захищає від добровільного розголошення особистої інформації
VPN не може перешкодити вам добровільно передавати свої дані Google, Facebook та аналогічним ненажерливим збирачам даних. У багатьох випадках, просто користуючись цими платформами, ми самі передаємо їм особисту інформацію (або принаймні надаємо до неї доступ). Так само VPN не захистить вас від необережної поведінки в Інтернеті. Отже, керуйтеся здоровим глуздом, коли мова йде про безпеку.
Чи варто використовувати VPN?
Звісно, що варто. Адже онлайн-шахраї постійно шукають нові лазівки, віддалена робота частіше піддає нас онлайн-загрозам, а повсюдні трекери та шпигунські програми відстежують кожен наш крок. З огляду на це, плюси використання VPN явно переважають мінуси. Але, як згадувалося раніше, обов’язково ретельно обирайте VPN-провайдера й уникайте небезпечних безкоштовних VPN-сервісів.
ПОРАДА. Ставтеся до свого онлайн-простору так само, як до фізичного: чи ви витратите гроші на дверний замок, який злодій може зламати однією лівою? Так само ставтеся й до безпеки своєї мережі, адже вона зберігає стільки цінних особистих даних.
Вибираючи VPN-провайдера, пам’ятайте про такі моменти:Серверна інфраструктура. VPN-провайдер повинен мати розгалужену серверну інфраструктуру, в такому випадку ви матимете багато IP-адрес на вибір. Міцні алгоритми шифрування. Це одна з найважливіших складових VPN. 256-бітне шифрування AES є найсильнішим на ринку, тож поцікавтеся, чи пропонує його певний VPN-сервіс. Обслуговування клієнтів. Хороший VPN-провайдер повинен надавати надійну та професійну підтримку клієнтів на випадок виникнення будь-яких проблем (наскільки задоволені клієнти нашим сервісом, можна дізнатися з цих відгуків про NordVPN). Відсутність політики ведення журналів. Постачальник послуг повинен мати перевірену політику відмови від реєстрації даних користувачів, тобто він не повинен зберігати жодної інформації про вас. Країна надання послуг. Перевірте, чи не базується служба в країні, відомій обмеженням свобод користувачів і порушеннями конфіденційності. Блокування трекерів. Виберіть VPN з додатковими функціями безпеки, щоб покращити роботу в Інтернеті. Блокувальник трекерів заважає стороннім трекерам стежити за вами в Інтернеті та збирати ваші дані перегляду. Блокувальник реклами запобігає втручанню дратівливої мобільної та вебреклами на кожному етапі перегляду вебсторінок. До того ж менша кількість оголошень означає швидше завантаження.